Domů
    Kategorie
    Košík
    Oblíbené
    Profil
    Všechny blogy

    Vertikální farmy šetří vodu a energie také v Česku

    14. 1. 2025

    Pěstování
    Vertikální farmy šetří vodu a energie také v Česku

    VERTIKÁLNÍ FARMY ŠETŘÍ VODU A ENERGIE TAKÉ V ČESKU, HLAVNÍ NEVÝHODOU ZŮSTÁVÁ TECHNOLOGICKÁ NÁROČNOST

     

    Pětiletý závazek ve vertikálním zemědělství poskytuje standardy pěstování více než 300 kultivarů: listová zelenina, plodící plodiny, aromatické rostliny, léčivé byliny, květiny a sazenice. Vidíme, že rostliny rostou o 33 % rychleji, farma o rozloze 10 000 m2 funguje celoročně stabilně a produkty jsou stejně prvotřídní kvality.

     

    V Břeclavi stovky salátů týdně na pouhých šedesáti metrech čtverečních; Zdroj: Feel Greens
    Za podzemní zahrádku v pražských Holešovicích obdrželi studenti Karolína a Matyáš v roce 2018 Social Impact Award. Svoji bylinkovou továrnu HerbaFabrica ve sklepě pražského Vnitroblocku rozjížděli spíše jako koníček a dodávali jediné restauraci. Teď už se ale restaurace ozývají samy, mají zájem o čerstvou, chutnou a lokální zeleninu, zatím tedy jen microgreens, třeba drobné výhonky ředkviček a slunečnice. Firma by ale chtěla sortiment obohatit i o saláty a jinou listovou zeleninu.

     

     

    blog-detail-image.jpg

    Foto: Ondřej Novák, Picjumbo.com

     

     

    Začneme vodu, která je teď, v době sucha, předmětem mnohých obav. Třetina její spotřeby připadá na zemědělství. V hydroponiích (tak se nazývá technika pěstování bez půdy v živném roztoku, kterou vertikální farmy používají), se vody spotřebuje o 90 % míň než při klasickém pěstování. Voda v systému cirkuluje a ztráty se rovnají pouze tomu, co se z rostlin odpaří.

     

    TECHNOLOGIE, KTERÁ DALECE PŘESAHUJE TROJPOLNÍ HOSPODAŘENÍ

     

    Dalšími čísly, které úspěšnost hydroponického pěstování provazí, jsou dva a půl, čtyřicet a sto. Rostliny v hydroponiích rostou 2,5krát rychleji než v půdě, zároveň se u toho spotřebuje až o 40 % méně energie a na stejném prostoru se dá vypěstovat až stokrát víc plodin než obyčejně, jak tvrdí japonská společnost Mirai.

    Úspornost sahá ještě dál. Vertikální farmu můžete mít prostě kdekoli, klidně v podzemí, takže produkce může probíhat přímo v místě spotřeby a šetří palivo pro následnou distribuci. Paliva šetří i samotný systém, který nepotřebuje žádné traktory ani kultivátory.